Dom ľudových tradícií a remesiel

Dom ľudových tradícií a remesiel

Zachovávať ľudové tradície a obnovovať miestnu kultúru je potrebné, aby sa nezabudlo na dedičstvo našich predkov. Vďaka pochopeniu obecného zastupiteľstva, občanov našej obce a finančnej podpore Košického samosprávneho kraja sa obec stala vlastníkom gazdovského domu. Architektúra stavby, v obci už ojedinelá, ako aj  časť zachovalého zariadenia priam volali k tomu, aby sa práve tu zriadilo malé slavkovské múzeum.

V gazdovskom dome býval Pavlík s rodinou, ale v obci ho volali mindžak, preto aj tento dom ľudových tradícii a remesiel nesie názov ,, Mindžakova chiža“ (chiža v zemplínskom nárečí znamená dom). Zámerom vytvoriť Dom ľudových tradícií bolo priblížiť a zviditeľniť život v našej obci v minulosti nielen pre rodákov prichádzajúcich po rokoch do obce, ale aj pre cudzincov.

Po stavebných prácach a terénnych úpravách nasledoval proces hromadenia a zbierky historických artefaktov ľudovej kultúry a tradícií. Tieto predmety boli dobrovoľné darované a zozbierane občanmi obce, ale aj rodákmi, ktorí už v Slavkovciach nežijú. Všetky artefakty ako historický nábytok, ľudový odev, nástroje, rôzne predmety, obrazy a iné sakrálne či svetské predmety spoločne tvoria komplexnú expozíciu jednotlivých izieb.

Slávnostné otvorenie priestorov, ktoré dýchajú tradičnou ľudovou kultúrou, sa uskutočnilo  11. augusta 2007  pri príležitosti osláv 705. výročia 1. písomnej zmienky o obci.

Návšteva Domu ľudových tradícií je pre starších nostalgiou, pričom si tak môžu zaspomínať na to, čo mali v minulosti doma. Pre mladších je to spoznávanie života našich predkov. Chceme, aby sa takto neporušený a naďalej zveľaďovaný gazdovský dom zachoval pre budúce generácie ako kus živej histórie.

A tí, ktorí sa pričinili o vznik tohto priestoru, budú veľmi radi, keď im necháte vaše dojmy z návštevy, pochvalu či podnet, zaznamenané v pamätnej knihe. Ak si ju prelistujete, uvidíte z akých rôznych kútov sveta sa k nám už zatúlali návštevníci.

Expozíciu Domu ľudových tradícií si môžete prezrieť v čase úradných hodín obecného úradu, príp. na požiadanie aj v iný deň po telefonickej dohode  na tel. čísle  056/64 93 210.

Časť fotografii z interiéru a exteriéru, viac si môžete prezrieť v časti Fotogaléria – archív.